Jesenné zarybnenie 2014 pstruh dúhový
Dopoludnia 23.10.2014 pokračovalo zarybnenie sereďských rybárskych revírov a to vypustením násadky 490 kg Pstruha dúhového do revíru šintavského bagroviska. Tohto utešeného dravca a výbornú gurmánsku pochúťku môžu rybári loviť od soboty 25.10.2014. Štvrtok a piatok je všeobecný zákaz lovu.
Pstruh dúhový (Oncorhynchus mykiss) je sladkovodná ryba z čeľade lososovité, ktorá žije v riekach Ázie a Severnej Ameriky, ktoré odtekajú do Tichého oceánu. Jej anadromná verzia, pstruh americký sa vracia do sladkých vôd k treniu po dvoch či troch rokoch strávených na mori.
Pstruh dúhový sa pre potravu či rybárstvo rozšíril do najmenej štyridsaťpäť krajín sveta a na všetky kontinenty okrem Antarktídy.
Druh pomenoval v roku 1792 Nemec Johann Julius Walbaum podľa kamčatských vzorov písma. V roku 1836 ho Richardson pomenoval Salmo gairdneri a v roku 1855 vymyslel WP Gibbons meno Salmo irídia, ktoré bolo neskôr opravené na Salmo irideus. Všetky tieto mená boli ale neskôr zrušené, pretože bolo rozhodnuté, že Walbaumovo označenie presnejšie vystihuje druh. Neskoršie DNA testy zistili, že je pstruh dúhový viac príbuzný pacifickými pstruhom ako pstruhom všeobecným potočným alebo lososom obyčajným, a tak bol zmenený jeho rod na Oncorhynchus a celé meno na Oncorhynchus mykiss.
Pstruhy dúhové sú predátori s rozmanitou potravou, jedia takmer všetko, čo sa k nim dostane. Ich povesť vyberavých rýb je iba legendou, nie sú ale toľko rybožravé ako pstruhy obyčajné potočný alebo sivone a vystačia si s hmyzom, rybími vajcami, menšími rybami (do tretiny ich vlastnej dĺžky) a rakmi, spoločne s ďalšími kôrovcami. Niektoré jedince žijúce v jazerách môžu dokonca jesť planktón. V tečúcich vodách, kde žijú lososy, potom jedia rôzne rybie vajcia, vrátane vajec lososov, ostatných pstruhov dúhových, potery, alebo zvyšky zdochliny.
Pstruh dúhový a americký sú cenenými rybami na rybárčenie aj jedlo. Obvyklých je hneď niekoľko metód rybárčenia. Pstruhy dúhové sú populárnym terčom pre muškárov, môžu sa ale tiež loviť pomocou spinnerbaitov, vnadidiel a woblerov, alebo pomocou živých návnad, ako sú máloštetinavce alebo čerebľe. Medzinárodná rybárska asociácia IGFA považuje za rekord takmer 22 kilogramov ťažkého pstruha, ktorého ulovil Sean Konrad na brehu Saskatchewanského Diefenbakerovho jazera v septembri 2009.
Pečený pstruh so zemiakovými dukátikmi.
Pstruhy osolíme, obalíme do hladkej múky, poukladáme na plech, potrieme roztopeným maslom alebo olejom, pokvapkáme polovičkou citróna. Pečieme v rúre. Teplota asi 180 stupňov Celzia, čas pečenia závisí od veľkosti pstruha.
Vhodná príloha dukátiky: Očistené surové zemiaky nakrájame na kolieska, posypeme korením na zemiaky alebo drvenou rascou, pokvapkáme olejom, všetko spolu vymiešame v miske, vysypeme na plech, ktorý sme vystlali papierom na pečenie, a v rúre upečieme do červena pri teplote 180 stupňov Celzia 30 minút. Hodí sa kyslá smotana.
V utorok 21.10.2014 bolo vykonané ďalšie zarybnenie Ramena Dolná Streda. Do tejto lokality bolo nasadených 6 000 kg kapra K3. Zákaz lovu kapra je do 20.11.2014.